Slikanje je lahko čudovita metoda samoopazovanja. Na kakšen način začnemo ustvarjati, kako med slikanjem razmišljamo in sprejemamo odločitve, kako uporabljamo barve, materiale, na kakšne izzive naletimo ter vse drugo, kar se pojavi pri ustvarjalnem procesu, je naše zrcalo in odsev tega, kako na splošno delujemo v življenju. Vzporednice, ki jih najdemo, nam nudijo vpogled v naše lastne globine in odpirajo prostor za rast. Karkoli odkrijemo pri samospoznavanju skozi slikanje ni razlog za obsojanje, ampak vse ugotovitve uporabimo kot informacijo, kaj lahko spremenimo in kje nadgradimo naše kreativne mišice.
Pristop k praznemu platnu
Ali zveni kot “Jaaaaaaaaa, novo platno, naslikam lahko kar hočem!” ali bolj kot “Kaj pa bi naslikal/a? Nočem že na začetku zafrkniti”. Dobra popotnica za “Jaaaaaa” efekt pri slikanju in manj pretiranega razmišljanja, je opazovanje otrok pri ustvarjanju. Skušajte se vživeti v ta svobodomiselni pristop, kjer se prepuščate domišljiji in vas ne zanima končni rezultat. V pomoč vam je lahko tudi kakšen tečaj intuitivnega slikanja, kjer v praksi izkusite to kreativno svobodo.
Motivi, ki jih slikate
Ali vsi vaši izdelki izgledajo bolj ali manj enako? Zmeraj narišete enako rožo, konja, obraz, obliko? Nič ni narobe, če izdelate serijo podobnih slik, ampak če to traja leta in leta ostajate v “varni coni znanega” in ni več nekega vznemirjenja in umetniškega razvoja. Podobno kot če bi brali isto knjigo znova in znova ali jedli vsak dan isto kosilo. Vsekakor je povsem razumljiva želja, da na svoji ustvarjalni poti razvijete svoj slog, ampak verjamem, da je pomembno tudi, da se ta cona ves čas širi in dopušča nekaj prostora za novosti. Pomaga vam lahko, da raziščete nekaj svojih najljubših umetnikov, kako se je spreminjal njihov slog skozi čas ter povezave teh sprememb z njihovim tokom življenja.
Barve, ki jih uporabljate
Vsi imamo svoje preference glede barv, uporabljamo jih pri izbiri oblačil, dekoraciji doma, nakupu avta in pa seveda umetniškemu ustvarjanju. Če ves čas uporabljate le iste barve, izdelki nekako zbledijo in nič posebej ne izstopa, nastane vtis, da so vse slike enake. Dobro je imeti nekaj raznolikosti in si postavljati manjše izzive slikanja z barvami, ki vam povzročajo “neudobje”. Začnete lahko z vašimi najljubšimi barvami, ki jih mešate s sosednjimi barvami v barvnem krogu ali dodajanjem črne in bele za doseganje različnih svetlosti. Kasneje se pogumno lotite tudi novih ali celo zelo kontrastnih barv, sprva vključite le manjše količine novih odtenkov na platnu in se navadite na prisotnost novih barv. Sčasoma si boste bolj na jasnem, katere kombinacije so po vašem okusu, kaj obdržati in kaj ne.
Perfekcionizem je ključ
Ali pa tudi ne. Obožujem detajle in delo z njimi, pa vendar, če to postane obsesija in mora biti vsak kvadratni centimeter slike narejen perfektno, potem slikanje ne bo več svoboda, ampak stres. To je ena zadeva s katero se precej soočam, ampak lahko potrdim, da se je zelo izboljšala! 🙂 Nisem ravno pristaš fotorealističnega slikanja, ker zame ni preveč zanimivo videti na platnu to kar lahko fotografiram. Če pa s svojo umetniško potjo šele začenjate, je lahko dober pristop, da pridobite tehnične veščine slikanja in izboljšate čut za opazovanje ter delo s svetlobo in sencami. Sama se bolj nagibam k slikanju iz domišljije in lastni interpretaciji motivov, ki so mi všeč, ampak to je zgolj moja preferenca.
Orodja, ki jih uporabljate
Ste že kdaj poskusili slikati s prsti? Vsekakor priporočam! Popolnoma drugačna izkušnja je, če v slikarski proces vključite svoje telo, stik z materialom pomeni tudi, da z občutkom nekaj prenesete na platno. Obstajajo umetniki, ki dejansko slikajo s celotnim telesom. Morda bo za prvi korak dovolj poskus s prsti, uporabite pa lahko tudi orodja kot so: slikarske lopatice, štampiljke, razni materiali iz narave ali vašega doma. Bistvo slikanja je ravno raziskovanje in igra, kar pa lahko hitro dosežete s preizkušanjem novih slikarskih orodij.
Servietna tehnika za ustvarjanje teksture
Tekstura s pomočjo šablone
Način razmišljanja
Kako pristopam k procesu slikanja in moj način razmišljanja se je povsem spremenil, ko sem spoznala intuitivno slikanje. Kot sem že omenila tukaj, v našem ustvarjalnem procesu večkrat obtičimo, ko želimo po vsej sili slediti prvotni ideji. Dovolite si toliko svobode, da ne sledite prvotnemu planu, v vsakem trenutku slikanja lahko spremenite karkoli želite, barve, motiv, orodja, naredite nekaj kar vam je resnično všeč, četudi se to dnevno spreminja. Gre se za izražanje sebe in ne fiksiranje sebe. Po določenem času raziskovanja in vaje se boste bolje spoznali v vlogi umetnika in postali bolj gotovi v svojem osebnem pristopu ter razvili lasten slog. Seveda pa zmerja pustite nekaj prostora za novosti, kot je že rekel Einstein ponavljanje enake dejavnosti ne more dati drugačnega rezultata.
Prepričana sem, da ste do sedaj že opazili, da način slikanja pove veliko tudi o tem, kako funkcioniramo v življenju nasploh. Prepoznavanje teh vzorcev je lahko dober vir za razvoj znotraj umetniškega izražanja kot tudi osebnega delovanja. Platno si predstavljajte kot vadnica novega načina razmišljanja, ki ga nato vključite v svoj vsakdan ali tudi obratno, nova spoznanja o življenju prenesite na platno. Gre v obe smeri!
Preberi več: