Mandala izhaja iz kroga, ki velja za najpopolnejšo obliko, saj nima začetka in konca. Izraža popolnost, enotnost, večnost, povezanost, cikličnost. Risanje mandale se začne v točki, središču, ki se odpira navzven. To središče ponazarja nas, naše jedro. Se pravi iz našega bistva se odpiramo navzven v svet in obratno se vračamo v lastno središče. V današnjem času pa večkrat ne najdemo poti nazaj k sebi, pri tem nam mandala s svojo strukturo pomaga.
Mandala prikazuje tudi, kako majhen delček celotnega vesolja predstavlja vsak posameznik, a hkrati zavedanje, da je vsak tak majhen košček pomemben za ustvarjanje čudovite celote.
Zgodovina mandale
Mandala v sanskrtu pomeni krog. Izhaja iz več kot 6 tisoč let stare znanosti svete geometrije. Najdemo jo v vsakem času in v različnih tradicijah: Indija, Nepal, Tibet, rozete v cerkvah, v naravi, umetnosti in arhitekturi. V različnih kulutrah je že od nekdaj glavni simbol za osredotočenost in meditacijo.
Uporaba mandale
Meditacija: z opazovanjem mandale se osredotočamo na njeno strukturo, simbole, barve in pri tem preprečimo vdor misli. To nam omogoči, da sprostimo naš preokupirani um in “izpraznemo” glavo.
Risanje: z risanjem prav tako sprostimo naše misli, saj se osredotočamo na ustvarjanje. Hkrati pa si pri tem dovolimo svobodo izražanja in kreativnost ter pri tem aktiviramo tudi desno, intuitivno polovico možganov, ki je večkrat zaradi racionalnega načina razmišljanja zapostavljena.
Koncentracija: že samo opazovanje mandale povečuje tudi koncentracijo, najbolj učinkovit simbol, ki ga lahko pri tem uporabite, pa je spirala na oranžni podlagi.
Mandalo si lahko izdelamo sami ali uporabimo že narejeno. Kako si izberemo mandalo? Preprosto. Tista, na kateri se vam ustavi pogled, bo v tem trenutku prava.
Mandalo lahko izdelamo tudi za koga drugega.
Pozitivni učinki mandale
Zdravljenje, osebnostni razvoj, lastna harmonija, mir, dobro počutje, uravnotežen pogled na življenje, odprava strahu in nemira, dvig zavesti, sprostitev, zbranost.
Kaj potrebujemo za risanje mandale
Mandale lahko rišemo, barvamo, sestavljamo iz kamnov, peska, lesa ali kakšnega drugega materiala.
Kaj upoštevamo pri risanju mandale
Bistvo risanja mandale je, da se osredotočimo in svojo pozornost namenimo le eni nalogi. Ne obstaja pravi ali napačni potek risanja, zaupajte svoji intuiciji.
Vnašajte simbole, znake in podobe, ki se vam oblikujejo v vaši podzavesti. Pri tem boste odkrivali svoje lastne simbole. Če se vam za začetek zdi to prevelik zalogaj, začnite s krogi, kvadrati, trikotniki, križi, sčasoma boste prebudili ta svoj notranji vzgib in začeli samodejno odkrivati nove oblike.
Že samo barvanje mandale je neke vrste terapija. Barve izbirajte glede na trenutno počutje ali pomen barv. Kontrasti, ki pri tem nastajajo (svetlo-temno, okroglo-oglato, dan-noč itn.), predstavljajo nasprotja in nas učijo, da ima vsak od nas svetle in temne plati ter da je potrebno sprejeti sebe in druge v tej popolni nepopolnosti.
Mandalo lahko rišete tudi z neko namero. Se pravi, če imate neko željo ali problem, se pred začetkom risanja osredotočite na to namero, potem pa se lotite ustvarjanja.
Kje je najboljše postaviti mandalo
Tam, kjer jo potrebujemo – stanovanje, pisarna. Umestimo jo v prostor, kamor želimo pritegniti pozitivno energijo oziroma našo namero.
Kje še najdemo mandalo
Cvetje, polž, snežinka, letnice, pajkova mreža, čipka, labirint, rozeta, celica, planeti…
Nariši svojo mandalo s pomočjo dveh tehnik:
ali se mi pridruži v spletnem tečaju:
Dodaj odgovor