Včasih nam je morda precej samoumevno, vendar je umetnost prisotna povsod okoli nas in ljudje smo vsekakor vizualna bitja, zato ima vse to na nas tudi določen vpliv, če se tega zavedamo ali pa ne. Kot sem že omenila v članku Vaje z mandalami 1. del: Namera, me je ta povezava umetniškega ustvarjanja in naše podzavesti zmeraj zanimala.
Učimo se, kdo so slavni umetniki, katera so njihova najbolj znamenita dela, kaj te slike pripovedujejo in katerega leta so bile ustvarjene… Premalo pa izvemo o tem, kakšno vlogo lahko ima likovno izražanje v našem življenju, kako določena slika na nas vpliva in na kakšen način nam bodo umetniški izdelki ali lastno ustvarjanje prinesli nova spoznanja o življenju in sebi in posledično tudi tisto pravo radost.
Podobno kot joga in meditacija tudi umetniško ustvarjanje in izdelki v nas vzbujajo pozitivne učinke. Kadar ustvarjamo ali opazujemo tovrstno delo, smo v nekakšnem poglobljenem razmišljanju, opazujemo, vsrkavamo vso lepoto, kar vodi v povišano stanje zavesti, dobro počutje in boljše čustveno zdravje.
“Kadar gledamo lepo sliko, se v telesu vzpostavijo enaki procesi kot takrat, ko gledamo nekoga, ki ga imamo radi.” -S. Zeki
Ne glede na to ali ustvarjamo sami ali pa opazujemo drugo umetniško delo, so občutki enaki. Še posebej zanimivo je, da z opazovanjem preidemo v stanje navdiha, ki ga je občutil avtor ob ustvarjanju izdelka, ki ga gledamo. Verjetno ste že doživeli trenutek, ko brskate po reviji ali spletu, gledate umetniške izdelke, lepo opremljeno stanovanje in podobno ter postanete polni motivacije za ustvarjanje 🙂
Umetniško ustvarjanje je terapija, samozdravljenje, ki je dostopno vsem. V zapisu, kjer so predstavljeni pozitivni učinki ustvarjanja, Zakaj bi moral čisto vsak človek ustvarjati? sem navedla citat Pabla Picassa, da se vsak otrok rodi kot umetnik. Če si le dovolimo, lahko to obliko izražanja sebe ohranjamo tudi kot odrasli.
“Umetnostna terapija je dvodelen proces, ki vključuje tako ustvarjanje umetnosti kot tudi odkritje njegovega pomena.”-P. Ford Martin
Likovna umetnost je pravzaprav vizualna komunikacija z gledalcem. Danes pod ta izraz uvrščamo predvsem jumbo plakate, reklamna sporočila in oglase, ki nas z različnimi tehnikami prepričajo v nakup stvari, ki jih večinoma ne potrebujemo. Ali ne bi bilo bolj smiselno, da bi vizualno umetnost uporabili za to, da v nas vzbudi dobre občutke in ne za to, da nas opomni, da živimo v pomanjkanju nečesa?
Predstavljam si sprehod skozi mesto, ki ga ne bi krasili reklamni spomeniki, ampak umetnost, ustvarjena z dušo in namenjena ljudem.
Za konec pa še en simpatičen video tistega pravega brezmejnega ustvarjanja 🙂
Obarvajte si letošnje poletje z brezplačno e-knjigo 20 ustvarjalnih DIY projektov za poletne počitnice.
Želiš biti tudi ti delček kreativne skupnosti vseh ustvarjalnih dušic? Naroči se na brezplačne e-novice!
Dodaj odgovor