Veliko ljudi me sprašuje, kako izbiram barvne palete za slike. Sem kar nekaj časa razmišljala o tem in težko je skupaj sestaviti nek recept, saj to počnem zelo naravno in barve izbiram po intuiciji.
Bom pa vseeno poskusila prikazati moj način razmišljanja. Vsak ima svoj izbor najljubših barv. Če težko določite, katere so to, potem samo poglejte v omaro z oblačili, svoj dom in barve v njem, rokovnik, torbe, barvo avtomobila. Zame je najljubša modra barva, sledijo pa ji tiste, ki so v barvnem krogu “sosede” – zelena, vijolična, turkizna. Vse skupaj rada malo prizemljim z rjavo barvo, včasih sivo, na koncu pa dodam še nekaj bleščečega v srebrni, bronz ali zlati barvi.
Mislim, da ima vsaka oseba neko prevladujočo energijo, ki sloni na celotno osebnost. Pri meni je to neka globoka umirjenost in kot tehtnica tudi s te perspektive sledim ustvarjanju balansa. To se kaže tudi v mojem umetniškem izražanju, kjer želim ustvarjati harmonijo in jin-jang uravnoteženost pri kompoziciji, uporabljenih materialih in teksturi.
Barvno harmonijo lahko ustvarimo na različne načine. Najlažja pot je izbira ene osnovne barve in njenih različnih odtenkov, ki jih dobimo z mešanjem z belo ali črno barvo in s tem svetlejših in temnejših tonov. Drugi način je, da izberemo eno osnovno barvo, ki jo mešamo s sosednjima dvema barvama v barvnem krogu, kar nam daje malo več raznolikosti kot v prvem načinu sestavljanja barvne palete.
Na primer: za osnovno barvo izberemo rdečo in v prvem stolpcu smo jo mešali z belo in črno ter dobili eno barvno shemo iz ene osnovne barve od svetlo rdeče do temno rdeče. V drugem stolpcu pa se osnovni rdeči barvi pridružita še mešanici rdeče-oranžne in rdeče-vijolične, oranžna in vijolična sta namreč v barvnem krogu pozicionirani zraven rdeče barve.
Harmonija je v mojih očeh skoraj sopomenka za naravo. V naravi je vse usklajeno, v sožitju, deluje celovito, harmonično. Še ena možnost je, da na sprehodu poiščete kakšen lep list, ga fotografirate ali na dnevni svetlobi opazujete vse odtenke zelene v njem ter na podlagi tega ustvarite barvno paleto. To je tudi super vaja, kako postati boljši opazovalec. Zagotovim vam lahko, da bodo vaši sprehodi postali malo daljši, ampak je vredno 🙂
Za začetnike predlagam, da se najprej lotite ustvarjanja z eno barvo in raziskujete različne svetlosti z dodajanjem črne in bele. Ko boste osvojili ta del se lahko lotite dodajanja sosednjih barv v barvnem krogu, pri tem je prvi korak uporaba le toplih (rdeča, oranžna, rumena) ali le hladnih (zelena, vijolična, modra) barv, kasneje pa še kombinacija obeh. Ko obvladate vse omenjeno pa nastopi še čas za delo s kontrasti, ki je še ena stopnička več. Predvsem pa je pomembno, da je slikanje raziskovanje in ne težnja narediti vse popolno že prvič, ko stopimo pred slikarsko stojalo.
Dodaj odgovor