Pred kratkim sem prejela prisrčno vabilo na posebno grafično delavnico. Seveda me je takoj pritegnilo, saj sem pri ustvarjanju kot nekakšen multipraktik, rada preizkušam nove tehnike, se kaj naučim in se družim še z drugimi umetniškimi dušicami. Delavnico je vodil Janko Orač, novomeški slikar in grafik, ki svoje umetniško poslanstvo razvija že vrsto let, kar se kaže v njegovih številnih delih, razstavah in organizaciji likovnih kolonij. Tokratno delavnico je gostil kar v svojem ateljeju, v njegovem rodnem kraju Tinsko.
Težko je opisati prvi vtis ob obisku njegovega ateljeja, lociranega na prekrasni lokaciji, z izjemnim razgledom, obdanega z naravo. Takšen svetel prostor obdan z umetniškimi izdelki in pripomočki bi potreboval vsak umetnik. Predvsem pa je izjemno doživeti ta poseben mir, ko lahko odklopiš um in preprosto ter neobremenjeno ustvarjaš. Ob vsem tem se je potem kar težko vrniti nazaj v realnost 😉
G. Orač nam je predstavil tehniko visokega tiska s suho iglo. Verjetno vam to ne pove kaj dosti 🙂 Morda če opišem nekako tako, to je ena taka tehnika kjer z iglo ustvarjaš motiv na kovinsko podlago, pri tem nastaja matrica, ki jo kasneje odtisneš na grafični papir. Za tiste, ki imate radi detajle in risarske tehnike, je to en tak odličen izziv. Resnično lepo se da na ta način tudi senčiti in ustvariti različne intenzitete barve na posameznih delih. Seveda je potrebno nekaj vaje, da dobiš občutek in izkušnjo, kaj funkcionira in kakšni motivi za odtis ne pridejo v poštev.
V svojem dosedanjem učenju na likovnem področju sem se z grafiko srečala le pri delu z linolejem, zato nisem imela točne predstave, kaj bomo pravzaprav počeli. Kar je bilo meni najbolj všeč pri tej tehniki je predvsem možnost preciznega dela z detajli (verjetno je to očitno že iz mojih mandal:)), ustvarjanje senc ter možnost uporabe različnih orodij za ustvarjanje odtisa v matrico, saj si pri tem lahko zelo domiseln in igriv. Poseben izziv v grafiki pa je seveda ta, da so odtisi zrcalna slika matrice, kar je pri izdelkih s portreti ali podobo kakšnega kraja, precej pomembno.
Če imate možnost, se tudi sami udeležite kakršnekoli ustvarjalne delavnice. Ne gre za to, da bi se naučili nekaj delati točno tako, kot to počne nek umetnik, ampak predvsem za spoznavanje novih pristopov, možnosti, kaj vse lahko narediš in kako to preneseš v svoje umetniško ustvarjanje. Izjemno zanimivo se mi je zdelo, na kakšen način g. Orač nabira navdih iz okolice in narave, ki obdaja njegov atelje ter kako vse to transformira v likovni jezik. To mi je odprlo nek nov vidik, pristop k ustvarjanju, kar pa se mi zdi bistveno pri učenju, da dobiš neko širino in znaš na ustvarjalni izziv pogledati iz različnih perspektiv.
Lahko rečem, da je bil res super dan! Če tudi vas zanima področje grafike, se lahko udeležite kakšne naslednje delavnice ali likovne kolonije. G. Janko jih organizira v svojem ateljeju in pa na gradu Bogenšperk. Več o njegovem delu in vseh dogodkih pa lahko izveste na tej spletni strani.
SORODNE TEME:
Za malo manj zahtevno izdelavo odtisov si poglej DIY izdelaj štampiljko pobarvaj podlago in naredi napis
Kar nekaj podobnih projektov pa te čaka v brezplačni e-knjigi 20 ustvarjalnih projektov za poletne počitnice.
Dodaj odgovor