Kaj pravzaprav ombre pomeni? Beseda izhaja iz francoščine in pomeni “senca” oziroma svetlenje. Izraz se je v zadnjih letih precej uveljavil v frizerskem smislu, saj se tako imenuje trendovska tehnika barvanja las, pri kateri se lasje pobarvajo v svetlejši odtenek, od polovice dolžine las do njihovih konic. Ombre pa ni le moda za pričeske, ampak se lahko ta ideja transformira tudi v slikarskem smislu. V umetnosti in oblikovanju bi ombre verjetno poimenovali kar gradient. Bistvo gradienta pa je, da eno določeno barvo prikažemo v različnih svetlostnih odtenkih. Prehodi iz ene nianse v drugo so lahko nežni ali pa vidno ločeni na posamezne faze svetlenja. V današnjem DIY so predstavljene 4 tehnike, kako ombre vključiti v slikarske izdelke. Najlažje je, če si izberete eno barvo, ki jo potem svetlite z belo, dokler ne ostane le še blaga niansa osnovne barve.
Kaj potrebujete?
- Podlago za slikanje (platno, les, papir)
- Akrilne barve, čopiče
- Lepilni trak za stene in navadno lepilo
- Izrezovalnik (štanca)
- S pomočjo lepilnega traku, ki se uporablja za zaščito stavbnega pohištva ob barvanju sten, na platno ustvarite poljuben vzorec. Trak dobro zalepite, da barva ne bo uhajala pod robove. Vmesne dele pobarvajte tako, da spodaj začnete z najtemnejšim odtenkom in ga postopoma svetlite proti vrhu. Pustite, da se malo posuši in nato odstranite lepilni trak.
2. Ni nujno, da so prehodi med barvnimi odtenki poenoteni, lahko jih povsem ločite. Na spodnjem primeru sem list razdelila na 5 delov z vmesnimi prostorčki. Vsak del je druge svetlostne stopnje oranžne barve. Na koncu sem dodala še napis.
3. Za sledečo izvedbo se najprej lotite izdelave svojega ombre papirja, to lahko storite na način, ki je prikazan v DIY 5 načinov izdelave darilnega papirja. Za nadaljnje delo boste potrebovali izrezovalnik (štanco), s katerim izrežete enak motiv v večih odtenkih. Najbolje je, da se lotite izrezovanja vsake vrste posebej, od najsvetlejšega proti temnejšemu delu papirja. Na podlago nato zalepite posamezno vrstico izrezanega motiva tako, da se malo prekrivajo. Na ta način boste dobili efekt volumna.
4. Ombre izgled lahko ponazorite tudi z večimi platni in vsakega odenete v svoj odtenek. Na spodnjem primeru so nastale 4 mini slike, ki sem jim dodala še nekaj pozlate. S pomočjo vrvice in krompirja sem naredila nekaj štampiljk in jih odtisnila na podlago. Kako si še lahko drugače izdelate štampiljko najdete tudi v DIY izdelaj štampiljko, pobarvaj podlago in naredi napis.
Tudi slike, nastale v današnjem DIY projektu, bi bile odlična stenska galerija. Kako jih lahko uporabiš za samostojno postavitev, pa si poglej spodaj.
Te bolj kot slikanje zanima delo z glino? Potem si moraš prebrati intervju: Oblikovanje gline, delavnica v Ameriki in art sejmi z Majdo Jager Schlosser.
So ti všeč mavrične, živahne barve? DIY mavrična slika z vrvico vsebuje ravno to.
Dodaj odgovor